Melankólia
A depresszió makacs és nehezen kezelhető betegség. Nemcsak a szenvedő alany életét keseríti meg, hanem igazából mindenkiét, aki kapcsolatban áll vele.
Justine (Kirsten Dunst) és Claire (Charlotte Gainsbourg) testvérek, ám nem sok közös van bennük. Justine súlyos depresszióban szenved, pedig látszólag mindene megvan, mégis képtelen bárminek örülni az életben. Míg nővére mindig optimistán tekint a jövőbe, és bízik abban, hogy húga képes felépülni, közben pedig saját családjára, férjére (Kiefer Sutherland) és kisfiára is figyel.
A depresszió legfőbb tünetei közé tartozik a mélyenfekvő hangulat, az örömre való képesség elvesztése, ami mellett megjelenik energiahiány, az aktivitás és produktivitás csökkenése. A gondolkodás lelassul, nem megy olyan gyorsan, mint korábban. Az étkezésre is kihat, az étvágy csökken, aminek következménye súlyvesztés, vagy fokozódik, „bánatunkban eszünk”. A libidó csökkenése is megfigyelhető, a szexuális vágy akár teljesen meg is szűnhet. Kihat az alvási szokásokra, az alvásciklus megváltozik, legtöbbször álmatlanság jelentkezik. Nem ritka jelenség az öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok megjelenése. A depressziós embert negatív én-kép jellemzi (alacsony önértékelés, nem bízik magában, csak a rossz dolgokat hangsúlyozza személyével kapcsolatban), tapasztalatait negatívan értelmezi (egyfajta sötét szemüvegen át látja a világot, mindenben csak a rosszat veszi észre), valamint a jövőképe negatív (kilátástalannak tartja jövőjét, el sem tudja képzelni, hogy később jobb legyen neki).
A betegség gyógyítására biológiai oldalról a depresszió tüneteinek enyhítésére a gyógyszeres kezelés javallott. Súlyos depresszió, öngyilkossági gondolatok felmerülése esetén szükségszerű pszichiáterhez fordulni! Másfelől, pszichológiai oldalról a pszichoterápia jelenti a gyógyulás útját, ami a problémát kiváltó személyiségtényezők feltárásával és fejlesztésével igyekszik a depressziót oldani és biztosítani, hogy a személyiség védelmet nyerjen a későbbi visszaeséstől. Fontos cél az egészséges és realisztikus önértékelés helyreállítása, melyhez a negatív érzések átdolgozásán keresztül vezet az út. Továbbá nagy teret kapnak a gondolkodási stratégiákat előtérbe helyező (kognitív) terápiás módszerek, amelyek azzal az alapfelvetéssel dolgoznak, hogy a betegségek kialakulásában nagy szerepet kapnak a hiedelmeink és egyes gondolkodási tévutak, hibák. A pszichoterápia és a gyógyszeres kezelés gyakran kombináltan előnyös.